Money-Saving Make-at-Home Foods

EA1E06_granola

EA1E06_granola

Granola

Photo by: Tara Donne

Tara Donne

Alton Brown's Granola

The past few years have seen a rise of the DIY movement, as urban homesteaders, hipsters and thrifty folks alike have taken to pickling and preserving produce from farmers' markets and CSA shares. Not only does making certain staples from scratch impress your friends, it also saves you money. Try making these five foods at home and see how the savings add up:

Granola

There are a few advantages to making your own granola. You get exactly the blend of dried fruit and nuts you prefer and can also control the added sugars and oils that can make granola a calorie bomb. Try Alton Brown’s Granola recipe (you can save even more money by swapping out the maple syrup for honey).

Homemade cost: .78 cents per 3/4 cupStore-bought cost: $1.25 per 3/4 cupSavings: .47 cents per 3/4 cup

Homemade yogurt

Making yogurt at home is actually a cinch. With just a little bit of starter yogurt and a bit of patience (you heat the milk, add the starter and let it sit overnight), you can transform a quart of milk into a quart of yogurt, saving you money and giving you a sense of accomplishment. Here’s a recipe to get you started: Homemade Yogurt.

Homemade cost: $1.29 per quartStore-bought cost: $2.79 - $4.29 per quartSavings: $1.50+ per quartTomato sauce

Homemade tomato sauce is soooo much better than jarred. For one thing, most of the cheaper brands of jarred sauce are loaded with high-fructose corn syrup and sodium. If you’re looking at a higher-quality sauce with less fillers, you could pay upwards of $8 for a 26-ounce jar. This basic Tomato Sauce recipe, on the other hand, costs around $5.70 for 6 cups of sauce (48 ounces).

Homemade cost: $3.08 per 26 ouncesStore-bought cost: $8 per 26 ouncesSavings: $4.92 per 26 ouncesBeans

There’s no doubt canned beans can be a thrifty choice in a pinch. But for even more savings, consider cooking up a big batch of dried beans when you have the time (they take about 2 hours — 1 hour for soaking, 1 hour for cooking; if you have a pressure cooker, you can cook dried beans in about a half-hour). You can then freeze them in 2-cup servings in Ziploc bags, so they’ll be ready when you need them. For a gussied-up version of homemade beans, try Jamie Oliver’s Humble Home-Cooked Beans. No-salt added beans in BPA-free cans come at a premium: about $2.79 for a 15-ounce can. You can make at least 5 pounds of cooked beans for that price.

Homemade cost: .47 cents per 15 ounces, cooked (1 pound of dried beans yield about 4 pounds, cooked)

Store-bought cost: $2.79 per 15 ounces (no-salt and BPA-free can)Savings: $2.32 per 15 ouncesStrawberry Jam

There’s nothing like homemade strawberry jam on a piping hot scone or piece of toast. Not only is the taste superior, it’ll save you money too. Click here for a recipe.

Homemade cost: $8 per 32 ounces (this is priced with out-of-season strawberries; you could make this for as cheap as $5 or $6 per 32 ounces if use in-season strawberries)

Store-bought cost: $12.31 per 32 ouncesSavings: $4.31+ per 32 ounces

Keep Reading

Next Up

DIY or Buy: 7 Spice Blends That Pack Flavor In and Save Money

Before your spices expire — because most do within a year — try blending a few of them up for delicious DIY spice blends.

Make Food Fireworks for the Fourth

Bring a little sparkle from the sky to your plate with these fireworks-inspired food and cocktail ideas for the Fourth of July.

Super Food Nerds: The Making of Sausages

See how sausages are made with this behind-the-scenes look at one of NYC's acclaimed butcher shops on Cooking Channel.

How to Make New York-Style Pizza at Home

Get easy tips from Francis Garcia of New York's Artichoke Basille's Pizza on how to recreate NY-style pizza in your own kitchen.

More French Food at Home with Laura Calder

Laura Calder shares her most recent classic and contemporary French recipes on the all new season of French Food at Home.

The Food-Focused Bride: The Making of a Cheese Table

With a few cheeses in mind, my fiance and I went to their New York City location in Chelsea Market where the team put together a selection of some of their favorite cheeses - and mine - so we could come up with six options to serve.

Super Food Nerds: Make Your Own Chorizo

Make chorizo from scratch with this recipe and cooking tips from Cooking Channel.

On TV

So Much Pretty Food Here